Solucan Gübresi Yapımı

Ülkemizde yeni gelişmekte olan bir sektör olan solucan gübresi üretimi, çok fazla sermaye olmadan yapılamayacak bir iştir, daha çok sayıda çalışan için gerekli değildir ve bu herkes eğitim aldıktan sonra yapılabilir. Ülke ekonomisine ve ekolojik yaşama değer katabilecek olan bu sektör, aynı zamanda solucan gübresi yapımı kimyasal gübrelerin toprağa verdiği zararı da en aza indirmektedir.

Solucan Gübreciliği

Organik solucan gübresinde, solucanların sayısı kısa sürede artar ve doğru çevre koşullarını sağlar. İlk yıldaki solucan sayısının en az 20 katı olması mümkündür. Bu, üretimdeki artış, elde edilen gübrelerin depolanması ve kırmızı Kaliforniya solucanlarının sayısında artışla yeni üretim alanları yaratılması ihtiyacını doğuracaktır.

Bu üretim modeline geçiş kısa zamanda bir araç haline gelecek ve işinizi profesyonel anlamda meşgul etmenizi gerektirecektir. Bir üretim tesisi kurmak amacıyla solucan gübresi üretimine başlayan kişilerin en az 10.000 kırmızı Kaliforniya solucanı ile başlaması tavsiye edilir. Bu sayıdaki solucanların ortalama maliyeti yaklaşık 2000 – 2500 TL’dir. Üretim kapasitesini daha hızlı arttırmayı düşünüyorsanız, çok sayıda solucanla üretime başlamalısınız, bitkinin işini yaptığımız solucanların sayısı minimum ortalamadır. (Not: Eğer 10,000 California kırmızı solucan ile başlarsanız, doğru çevresel koşullara ulaşıldığında ilk 1,5 yılda 1 milyon solucana ulaşırsınız.

Solucan Gübresi Nasıl Satılır?

Günümüzde solucan gübresi üretmeye karar veren girişimciler, genellikle üretim adımlarını yakaladıktan sonra bu ürünün nasıl satılacağını düşünürler. Her sektörde olduğu gibi, bu işte üretim, paketleme ve pazarlama faktörleri var. Girişimciler bir dereceye kadar üretim ve paketleme aşamalarına karar verebilirlerse de, her pazarlama girişimi ile ilgili zorluklarla karşılaşabilirler. Bize gelen soruların başında; Solucan gübresi satıldı, bu gübre ile ilgili sorular pazara giriyor. Girişimcileri doğru yöntemlere yönlendiriyoruz.

Solucan Miktarını İlk Sırada Tutmayın

Odaklanmanız gereken şey küçük sermayeyle başlamak ve üretim süreçlerini zamanla yaymak (yer, kaide veya sürekli akış sistemlerinde üretim yapabilmeniz) öğrenmektir. Bu süreçte kurulumunuza ve tedarik sürekliliğine siz karar verirsiniz. Büyük işlerle başlarsanız solucanı çoğaltmak için fazla zaman harcamayın. Bir şirketin kurulum ve kurulum sürecini kolayca tamamlayabileceğinizi varsayarsak, daha fazla solucanla (100.000 – 1 milyon) başlayabilir ve solucan gübresi üretim süreci ve işleyişini mümkün olan en kısa sürede başlatabilirsiniz. Bu sermaye ile tamamen bağlantılıdır.

 

Kaynak : https://bayiliklistesi.com/

Bir cevap yazın