SGK Kurumundaki Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK Kurumundaki Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK evrak takibi eskiye oranla çok daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Hem kurum çalışanları hem de SGK ile işi olan vatandaşlar online platformları kullanarak evrak süreçlerini takip edebiliyor. SGK Evrak Takip Sistemi sorgulamalarına diğer birçok uygulama gibi E-Devlet üzerinden erişim sağlanabiliyor.

SGK Evrak Takibi Sistemi kullanıcıları Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili işlemler için gönderdikleri evrakların son durumlarını online olarak sorgulayabiliyor. Eskiden kuruma bizzat gidilmesi ya da dakikalarca telefon başında bekleyerek edinilen bilgilere artık kısa sürede online sorgulamalar ile erişim sağlanabiliyor. SGK hizmetleri çok çeşitli olduğu için bu sistemde takip edilebilecek evrakların niteliği de değişiklik gösteriyor. Evrakların işleme konulup konulmadığı, evrakların onaylanıp onaylanmadığı ya da ne zaman bir sonuca ulaşacağı ile ilgili farkındalık kazanmak isteyen vatandaşlar hem SGK hem de E-Devlet üzerinden aradıkları bilgiye ulaşabiliyor.

E-Devlet Üzerinden SGK Evrak Takibi

www.turkiye.gov.tr adresinden erişilebilen E-Devlet Kapısı girişi yapmak için vatandaşların ilk olarak kimlik doğrulama adımını tamamlaması gerekir. E-Devlet ana sayfaya girildiğinde hizmetlere hızlı erişmek için arama çubuğuna “SGK Evrak Takibi” yazılmalıdır. Bu sorgulama yapıldığında E-Devlet üzerinden iki ayrı evrak sorgulama linki çıkacaktır.

  1. 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi
  2. Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip

Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibi yapmak isteyenler “Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi Evrak Takip” linkine tıklamalıdır. Bu link vatandaşları SGK evrak takip uygulamasına yönlendirecektir.

https://uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakTakip/ linki açıldığında E-Devlet üzerinden giriş yapıldığı için vatandaşların bilgileri otomatik olarak uygulama sayfasına aktarılacak ve tek yapılması gereken sorgulama yapılacak evrakların yılının seçilmesi olacaktır.

SGK Üzerinden SGK Evrak Takibi

E-Devlet üzerinden sistem girişi yapmayan ve işlemlerini SGK üzerinden gerçekleştirmeyi tercih eden vatandaşlar doğrudan https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ linkini tıklayabilirler.

Herhangi bir şifre olmadan sorgulama yapılabilmesi için vatandaşların tek yapması gereken TC kimlik noyu girmek ve yine evrak yılını seçip “Evrak Ara” butonuna tıklamaktır.

Bu işlem için link kullanılmayacaksa;

  1. İlk olarak http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/vatandas linki tıklanmalıdır.
  2. Sayfanın alt kısmında uygulamalar görüntülenmelidir.
  3. Evrak Kayıt ve Takip Sistemi veya Doküman Yönetim Sistemi Evrak Takip Sorgusu seçimi yapılmalı ve bilgilere erişmek için sorgulama gerçekleştirilmelidir.

Bir cevap yazın